Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Meyveler Nelerdir?

Kış aylarında sık sık bağışıklık sistemimizin düşmesiyle birlikte hastalanırız. Hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için hangi meyveleri tüketmeliyiz?

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek denilince akıllara ilk gelen tabii ki turunçgiller geliyor. C vitamini açısından zengin olan; greyfurt, portakal, limon, lime ve mandalina kış aylarının vazgeçilmezidir. Ayrıca, beta karoten kaynağı olan turunçgilleri tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra, vücuttaki toksinlerin atılmasını da sağlayarak vücut direncini arttırır.

Ahududu, üzüm, nar ve yaban mersini gibi kırmızı renkli meyveler güçlü bir antioksidan kaynağı olması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir.

Turunçgillerden daha fazla C vitamini içeren kivi; vücut direncinin korunmasını arttırır. Kivi gibi Fito kimyasallarca zengin olan elma da yüksek antioksidan içeriği sayesinde vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.

Vücuda zindelik vererek yorgunluğu azaltan muz ve ayva; içeriğindeki antioksidanlarla vücut direncinin güçlenmesinde etkilidir.

Sarı meyvelerden olan muz ve ayva da vücuda zindelik vererek yorgunluğu azaltır. İçeriğindeki antioksidanlarca vücut direncinin güçlenmesinde etkilidir.

Merve Ağdağlı

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir